Jak przygotować projekt do druku?

Zastanawiasz się jak przygotować plik do druku tak, by po wykonaniu zlecenia przez profesjonalną drukarnię był jak najlepszej jakości? Bez wątpienia jest to pierwszy krok do Twojej satysfakcji z realizacji. A być może szukasz odpowiedzi na pytanie, jak przygotować plik do druku wielkoformatowego? Skupienie się na najważniejszych szczegółach sprawi, że będzie to znacznie sprawniejsze i przede wszystkim łatwiejsze niż myślisz. Jeśli przed Tobą przygotowanie projektu do druku, przekonaj się, na jakie detale musisz zwrócić szczególną uwagę. Celem nadrzędnym z pewnością jest jak najlepsze odwzorowanie rzeczywistości. O jakich konkretnych kwestiach należy wiedzieć, przygotowując projekt i pliki do druku? Zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.

Jak przygotować projekt do druku?

Kiedy zabierasz się za przygotowanie pliku do druku, warto zastosować kilka ogólnych zasad pozwalających na szybką i rzetelną realizację zlecenia. Dzięki ich użyciu wykonawca będzie mógł przekazać do dalszego wykonania projekty do druku, a Ty oszczędzisz czas na wprowadzanie niezbędnych poprawek. Poznaj najważniejsze wskazówki:

 • format pliku do druku — najbardziej pożądanym jest PDF ze względu na brak utraty jakości przy ewentualnej zmianie rozmiaru,
 • odpowiedni układ — wszystkie elementy do druku muszą koniecznie znajdować się co najmniej 3 mm od brzegu strony,
 • kwestie graficzne — wykorzystanie przestrzeni barwnej CMYK, w wyjątkowych sytuacjach RGB tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy następuje przygotowanie grafiki do druku,
 • przygotowanie treści — jak przygotować do druku teksty? Wszystkie muszą zostać odpowiednio dostosowane tj. zamienione na krzywe.

Wiesz już, jaki jest odpowiedni format pliku, a także jak przygotować grafikę do druku. Pamiętaj jednak, że powyższe zasady to tylko kilka najważniejszych wytycznych. Zanim zabierzesz się za przygotowanie plików do druku, sprawdź szczegółowo wszystkie rekomendacje i wskazówki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z firmą, która zrealizuje Twoje zlecenie.

Jak prawidłowo przygotować projekt do druku wielkoformatowego?

Warto wiedzieć również jak postępować w przypadku formatu o dużych rozmiarach jak np. billboard. Obowiązują tu nieco inne zalecenia i pliki, niż wtedy, gdy zastanawiasz, jak przygotować ulotkę do druku. Podstawowe warunki, które należy zastosować to m.in.:

 • maksymalna rozdzielczość wszelkich obrazów powinna wynosić do 100 dpi,
 • przygotowanie do druku powinno opierać się na zestawie czterech podstawowych barw farb do druku tj. CMYK,
 • jak zapisać plik do druku? Wymagane jest zastosowanie konkretnych formatów: PDF, TIFF lub JPG,
 • obligatoryjna jest zamiana tekstów na krzywe,
 • występuje konieczność spłaszczenia warstw,
 • należy zachować skalę 1:1,
 • margines zewnętrzny w przypadku baneru powinien wynieść ok. 5 cm, natomiast przy billboardzie jest to nawet ok. 15-25 cm.

Jesteśmy firmą z 12-letnim doświadczeniem, a w naszej obszernej ofercie znajdziesz konstrukcje pod wielkoformatowe reklamy zewnętrzne m.in. takie jak.:

Na naszej stronie znajdziesz wiele realizacji dla znanych korporacji i koncernów, dla których reklama zewnętrzna jest jednym z najważniejszych nośników informacji. Wiesz, jak skutecznie przygotować plik i projekt do druku. Już dziś skorzystaj z profesjonalnej realizacji i z powodzeniem wypromuj swoją firmę.