Dostałeś pomoc z Unii Europejskiej?
Masz obowiązek poinformować o tym społeczeństwo
Od 2004 roku Fundusze Europejskie w naszym kraju są jednym z istotniejszych zastrzyków finansowych, dzięki którym łatwiej o realizację różnego rodzaju inwestycji infrastrukturalnych, które dodatkowo pobudzają przedsiębiorczość opartą o innowacyjne przedsięwzięcia i odkrycia naukowe. Dzięki nim wiele firm może się rozwijać poprzez zakup sprzętu czy organizację szkoleń dla pracowników. Służą również debiutującym na rynku – pozwalają na szybszy rozwój i zbudowanie rozpoznawalnej marki. Słowem – są niesamowicie korzystne, pozytywnie wpływają na rozwój naszego kraju. Jednak korzystanie z nich narzuca na beneficjantów liczne obowiązki, które muszą zostać spełnione.
Prawa i obowiązki spoczywające na beneficjantach projektów unijnych określone są w umowie o dofinansowanie. Każdy z punktów musi być zrealizowany z odpowiednią dbałością. Jeśli korzystamy z dotacji unijnej należy przede wszystkim postępować zgodnie z zaakceptowanym wnioskiem, przestrzegać narzuconych terminów, rozliczyć ją oraz odpowiednio zaznaczyć, skąd pochodzą wykorzystywane środki. Właśnie tej ostatniej kwestii przyjrzyjmy się dokładniej.
Jak promować i informować o projekcie?
Każdy kto korzysta z unijnego wsparcia ma obowiązek poinformować o tym społeczeństwo. Informacja skąd pochodzą środki pomocne przy realizacji projektu powinny pojawiać się przy każdorazowych działaniach promocyjnych związanych z pracami nad nim. Dotyczy to zarówno czasu po jego zakończeniu, jak i w trakcie wypełnienia.
Dodatkowo każdy dokument związany z projektem musi być odpowiednio oznaczony. Wymagane jest zawarcie znaku Funduszu Europejskiego wraz z nazwą Programu Pomocy Technicznej oraz znaku Unii Europejskiej z nazwą funduszu, z którego pochodzi dofinansowanie.
Poza oznaczeniem dokumentów, na beneficjentach spoczywa obowiązek stosowania tablic informacyjnych oraz tablic pamiątkowych. Te muszą być zaprojektowane w sposób z góry określony, prezentują nie tylko symbole wizualne Unii Europejskiej, ale również niezbędne informacje o projekcie. Tablice unijne muszą znajdować się w widocznych miejscach pozwalających jak największej ilości osób na zapoznanie się z ich treścią. Wskazane jest korzystanie z bram wjazdowych, wejść do budynków, parkingów czy stacji kolejowych.
Powyższe działania określa się jako obowiązkowe i ich spełnienie – jak nazwa wskazuje – jest konieczne. Istnieje ponadto szereg dodatkowych zachowań, których stosowanie jest nieobowiązkowe, lecz zalecane. Zasady ich oznaczenia powinny być identyczne z tymi, które wykorzystuje się przy okazji narzędzi obowiązkowych. Do działań rekomendowanych należą między innymi strony internetowe, plakaty, informacje prasowe, spotkania informacyjne, gadżety itp.
Działania informacyjne i promocyjne są konieczne
Tablice informacyjne, tablice pamiątkowe, odpowiednie oznakowanie dokumentów, informacje o uzyskaniu wsparcia z Unii Europejskiej przy okazji każdorazowej promocji projektu to tylko część działań, jakie beneficjenci muszą podjąć przy okazji korzystania z Funduszy Europejskich. Ponadto istnieje grupa zachowań rekomendowanych, których realizacja będzie dodatkowym plusem. Wszystkie obowiązki informacyjne i promocyjne dostępne są w Poradniku Beneficjenta oraz w Księdze identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020 – należy zapoznać się z tymi dokumentami i skrupulatnie wypełniać wszelkie założenia.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy promocji projektu unijnego, skorzystaj ze wsparcia pracowników agencji marketingowej Imagine-X