Podatek od reklamy na działce

Warto pamiętać, że w określonych sytuacjach mogą zostać naliczone różnego rodzaju daniny publiczne związane z posiadaniem reklam wolnostojących jak podatek od reklamy na posesji.

W przypadku posiadania tablicy reklamowej będącej w myśl prawa budowlanego budowlą, tj. posiadającą fundamenty trwale powiązane z gruntem, Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania podatku od nieruchomości. Wartość tego podatku oblicza Gmina – stawki te są więc różne w różnych częściach kraju. Maksymalna stawka w 2020 roku wynosi 0.95zł za każdy 1mkw powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli więc planują Państwo uzyskanie pozwolenia na budowę tablicy reklamowej należy ów podatek od reklamy na działce uwzględnić w swoich kalkulacjach.

Można przyjąć, że średnioroczny podatek od nieruchomości za typowej wielkości konstrukcję reklamową wyniesie ok. 100-110zł.

Opłata reklamowa w ramach Ustawy Krajobrazowej

Jak wygląda kwestia podatków od reklam w przypadku tablic nietrwale związanych z gruntem? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana – zastosowania mają tutaj chociażby przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U. z 2015 r. poz. 774). Ustawa Krajobrazowa, bo to o niej mowa, wprowadza możliwość pobierania przez Gminy tzw. opłaty reklamowej.

Podatek od reklamy

Podatek od reklamy na posesji może zostać naliczony w sytuacji, gdy tablica reklamowa jest widoczna w przestrzeni publicznej, niezależnie czy w danym momencie eksponowana jest na niej konkretna reklama czy też nośnik stoi wolny.

W ostatnich latach coraz więcej Gmin decydowało się na wprowadzanie tzw. miejskich Uchwał Krajobrazowych, starając się uregulować rynek reklam w centrach miast. Dla reklam poza obszarami ścisłego centrum (na drogach dojazdowych, wzdłuż dróg krajowych i autostrad) zapisy te praktycznie nie mają żadnego zastosowania. Ponadto, panująca pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele Samorządów zliberalizowało podejście do kwestii opodatkowywania reklam.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem: Jak postawić billboard na własnej działce?