Czy tablica reklamowa jest budowlą, czy obiektem małej architektury?

Umieszczanie reklam zewnętrznych jest regulowane przez różne ustawy. Wiele osób ma wątpliwości, czy tabliczka reklamowa jest traktowana w świetle prawa jako budowla, czy obiekt małej architektury. Jeszcze więcej pytań wywołuje montaż tablicy reklamowej na ścianie budynku. Prawo budowlane rzeczywiście może wydawać się skomplikowane osobom, które na co dzień nie mają z nim styczności. Czym różni się budowla od małej architektury? Jakich zezwoleń wymaga stelaż pod baner lub tablica reklamowa na ścianę? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czym jest obiekt małej architektury, a czym budowla?

Obiekty budowlane dzieli się zazwyczaj na trzy kategorie:

  • budynki,
  • budowle,
  • małą architekturę.

Do ekspozycji reklamy służą najczęściej dwie ostatnie, więc skupimy się przede wszystkim na nich. Ustalenie, czy konstrukcja reklamowa jest budowlą, czy małą architekturą jest konieczne, żeby ustalić, jakie normy prawne Cię obowiązują.

Budowla

Według prawa podatkowego budowla to obiekt budowlany, który nie jest budynkiem ani małą architekturą. Definicja ta nie jest niestety precyzyjna i często bywa różnie rozumiana. Możemy więc w dużym uproszczeniu uznać, że budowla to obiekt, który jest trwale związany z gruntem, lecz nie ma fundamentów.

Mała architektura

W świetle prawa mała architektura to niewielkie obiekty, w szczególności:

  • kultu religijnego (krzyże przydrożne, figury, kapliczki),
  • wodotryski, posągi i inne obiekty architektury ogrodowej,
  • obiekty użytkowe (kosze na śmieci, piaskownice, huśtawki).

Oprócz tego za małą architekturę uważa się oczka wodne, pergole, murki czy skalniaki.

Duża tablica reklamowa (billboard) jako budowla

Dużą tablicę reklamową na stałe połączoną z gruntem, która jest obiektem wolnostojącym, postrzega w świetle prawa jako budowlę. Oznacza to, że na taką konstrukcję musisz otrzymać zezwolenie i zapłacić podatek (2% kosztu budowy lub nabycia rocznie). Oprócz tego obowiązuje Cię dyspozycja przepisu art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 260), a więc musisz przestrzegać odległości od dróg, wskazanych w tym przepisie.

Reklamy, które nie posiadają trwałego połączenia z gruntem, wymagają od Ciebie jedynie zgłoszenia (które Urząd może przyjąć lub odrzucić, wnosząc np. o uzyskanie pozwolenia na budowę).

Mała tabliczka reklamowa jako obiekt małej architektury

Mała tablica reklamowa, którą nie połączono na stałe z gruntem, jest obiektem małej architektury. Oznacza to, że nie potrzebujesz załatwiać żadnych formalności.

Tablica reklamowa na budynkach

Umieszczanie tablic reklamowych na ścianie budynku jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w centrach miast. Według prawa budowlanego chęć umieszczenia takiej reklamy należy zgłosić do starosty, wojewody lub Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Podsumowanie

Reklama zewnętrzna może być uznawana za budynek (duże tablice reklamowe połączone z gruntem) lub małą architekturę (tabliczki reklamowe) bądź znajdować się na ścianie budynku. Każdy typ obiektu obowiązują inne zasady związane z prawem budowlanym i podatkowym.